Biżuteria Nasze porady

5 mitów na temat cyrkonii

Biżuteria z cyrkoniami to najprawdopodobniej najpopularniejszy obecnie rodzaj biżuterii. Przynajmniej jeden element biżuterii z cyrkoniami znaleźć można w prawie każdej kobiecej kasetce. Mimo tego, że jest tak popularna, zadziwiająco mało o niej wiemy i… bardzo często się mylimy. Sprawdź poniższe mity i przyznaj się, który cię całkowicie zaskoczył?

Mit 1 – cyrkonia to kamień szlachetny

Wcale nie! To kamień syntetyczny, który pojawił się w sprzedaży dopiero w latach 70.tych.

Mit 2 – cyrkonia to najlepsza istniejąca imitacja diamentu

Okazuje się, że lepszą (i niestety znacznie droższą) jest moissanit (o którym zresztą już pisaliśmy). Jeśli jednak ten mit był ci bliski, to nie martw się – faktycznie przez długi czas cyrkonia była najlepszą imitacją diamentu.

Mit 3 – cyrkonię mozna odróżnić od diamentu gołym okiem

Choć moissanit jest lepszą imitacją, to dla niewprawnego oka i bez odpowiednich przyrządów i tak nie dasz rady odróżnić cyrkonii od diamentu.

Mit 4 – cyrkonie są jedynie transparentne

Wprost przeciwnie – mogą być wielokolorowe. Jeśli w procesie produkcji zostanie dodany kobalt, cyrkonia będzie niebieska. Jeśli chrom – zielona. Prawdą jednak jest to, że cyrkonia przeźroczysta jest najbardziej popularna.

Mit 5 – mistyczna cyrkonia, to kamień o wielkiej mocy

Przedrostek „Mistyczna” nie ma nic wspólnego z właściwościami „energetycznymi” tego kamienia. Cyrkonia, jako kamień syntetyczny w zasadzie pozbawiona powinna być tzw. „mocy kryształów” do której odwołują się ezoterycy. To kwestia specyficznego koloru cyrkonii (a raczej połysku), podobnego do mistycznego topazu, który uzyskuje się poprzez napylanie w próżni cienkiej warstwy metalu na powierzchnię kamienia.

Pamiętajcie również o tym, że nazwa cyrkonia odnosi się do kamienia syntetyzowanego z tlenku cyrkonu (ZrO2). Jeśli zatem spotkanie się z nazwą „szklana cyrkonia” to oznacza to, że jest to szklany paciorek, który został oszlifowany (fasetowany) tak, by wyglądać jak cyrkonia. Nie ma ani jego blasku, ani twardości.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/bizuteria-srebrna/5-mitow-na-temat-cyrkonii/