Biżuteria Robienie zakupów

Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Znajdź obrączki Kraków na http://tinyurl.com/yy284jlu

Dla większości ślub jest szczególnie poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże Państwa Młodych do końca życia, a oznaką ich miłości, zaangażowania i wierności są obrączki.

Dzieje oraz tradycje dotyczące obrączek ślubnymi

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii zaślubin. Niewiele osób wie natomiast, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki wiele wieków później. I choć uprzednio miały miejsce przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyjeżdżali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w wielu krajach, jak np. na Słowacji, w Irlandii, w Brazylii czy w USA, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie wedle starodawnych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i mierzą obrączki ślubne razem, niemniej jednak tradycja mówi, że kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – dawniej z żelaza, teraz z platyny i złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej subtelnym wzornictwem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z różnorodnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak miedź czy stal) reprezentujące moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się przede wszystkim platyny i złota, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Owszem, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają też często w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka bądź istotny dla małżonków cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]