Budownictwo

Elementy budowlane – dźwigary

Jeśli chcesz zamówić dźwigar, koniecznie odwiedź tę stronę

Szalunki to konstrukcje potrzebne na większości budów. Za ich pomocą możliwe jest nadanie właściwego kształtu ścianom wylewanym z betonu oraz wykonanie w nich wlotów na okna i drzwi. Szalunki okazują się również niezastąpione przy budowie sklepień – wtedy ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłoby możliwe wzniesienie wielopiętrowego budynku. Dzięki dźwigarom strop nie zapada się natychmiast po wylaniu i może stężeć. Z jakich surowców wytwarza się dźwigary? Gdzie można je dostać?

Z czego wykonane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest potężnym obciążeniom, które sięgają kilkudziesięciu ton. Skutkiem tego jego kluczowym przymiotem jest wytrzymałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość produkcji i typ użytych do tego surowców. Te powinny być pieczołowicie wyselekcjonowane i przetestowane pod kątem odporności na znaczne naciski. Najlepszym materiałem jest lite drewno takich drzew jak sosna, olcha, topola i buk. Ogromnie ważne jest również należyte zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed niekorzystnym wpływem wilgoci, spoiw i pozostałych płynnych preparatów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które często zagrażają strukturze drzewa.

Dźwigary – warto posiadać własne czy wynająć?

Firmy, które na co dzień zajmują się wznoszeniem wielokondygnacyjnych budynków dysponują własnymi dźwigarami. Ich zakup oraz przechowywanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Szczęśliwie przedsiębiorstwa, które od czasu do czasu podejmują się zleceń tego rodzaju, mogą uniknąć wspomnianych przeszkód. Najlepszym wyjściem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów, a także innych elementów szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]