Budownictwo

Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Zobacz, gdzie nabyć sklejkę Kraków

Deski szalunkowe to kluczowy komponent instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wytworzone z innego surowca, jakkolwiek przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować budynki z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Kiedyś w szalunkach na ogół używane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym obecnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – z reguły z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane dysponują zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Oprócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]