Budownictwo

Okna drewniane – dlaczego warto je zmontować?

Jeśli poszukujesz okien drewnianych Małopolska, zobacz tu

Okna drewniane przez lata były najczęściej stosowanym rodzajem okien. Później były wyparte przez te wykonane z PCV, ale obecnie znów doceniamy ich zalety. Dobrze wykonane oraz serwisowane okna drewniane są w stanie wszak posłużyć więcej lat niż okna z PCV, zaś ich zakup pochłonie porównywalną sumę. Poza tym w niektórych sytuacjach ich wykorzystanie będzie konieczne – niekiedy po prostu nie sposób zdecydować się na jeden z nowszych typów. Kiedy zatem należy je wybrać? Z czego są wykonywane?

Okna drewniane – surowce

Okna drewniane wytwarzane są tylko z wybranych gatunków drewna. Obecnie najchętniej stosuje się sosnę, jesion oraz dąb. Ze względu na wytrzymałość na wodę i promienie UV, producenci okien nierzadko sięgają po gatunki egzotyczne – meranti, mahoń lub teak. Te ostatnie są trochę bardziej kosztowne, ale warto zaznaczyć, iż potrzebują rzadszych napraw i łatwiej znoszą eksploatację w trudnych warunkach. Dla sporej liczby osób ich atutem będzie też to, iż nierzadko wyglądają bardziej interesująco niż modele wykonane z europejskich rodzajów drewna.

Przykłady użycia okien drewnianych

Okna drewniane mogą być używane jako alternatywa dla wyrobów z PCV – są w porównaniu z nimi mniej kosztowne, zaś sprawdzą się równie dobrze. Okna drewniane, a przede wszystkim skrzynkowe, są też wykorzystywane w czasie remontów wiekowych budynków. Wykorzystanie pozostałych materiałów będzie bowiem prowadzić do trudności w kontaktach ze służbami budowlanymi – grożącymi nawet dużymi grzywnami.

Siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]