Budownictwo

Szalunki – bez nich wiele nie zbudujesz

Znajdź szalunki Kraków na https://sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, aby należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się też w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie prześwitów na bramy, okna i drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami czy też desek drewnianych, którą można użytkować powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większość inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, sklejki bądź metalu, a także zestawiać dwa albo trzy surowce. Zazwyczaj jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę scalają narożniki, belki, głowice ze aluminiowe bądź stalowe i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy często parające się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt czy ekip, które oferują inne usługi. Kupno wszystkich elementów koniecznych do złożenia szalunku byłoby całkiem nieopłacalne . Dużo lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]