Rusztowania to jedne z najistotniejszych części ekwipunku ekip remontowych. Pozwalają na łatwe dojście do najwyżej położonych pięter obiektów, nie powodując jednocześnie zagrożenia dla przebywających u góry ludzi. Dzięki nim remonty wiekowych kościołów, domów wielorodzinnych czy biurowców są znacznie łatwiejsze niż dawniej. Rusztowania są również wykorzystywane przez firmy zajmujące się myciem okien oraz konserwacją linii wysokiego napięcia. Spotykane są również w przemyśle chemicznym. Obok rusztowań warszawskich stosowane są też modele jezdne – przydatne zwłaszcza przy pracach obejmujących spore obiekty.
Rusztowania stalowe i aluminiowe
Niegdyś rusztowania robione były najczęściej z drewna. Takie modele były co prawna lekkie, jednak niewytrzymałe, a to sprawiało, iż przy skończonym remoncie niezbędne były co najmniej drobne naprawy. Do teraz na Dalekim Wschodzie rusztowania wykonuje się z bambusa. Obecnie najpopularniejszym rodzajem rusztowań są te wyprodukowane ze stali, która jest surowcem solidnym, a jednocześnie dość łatwym w przenoszeniu. Jeszcze lżejsze okazuje się aluminium, które wykorzystuje się przede wszystkim do wykonywania rusztowań jezdnych, gdyż powinny być jak najmniej ciężkie.
O czym nie zapominać przy wypożyczeniu rusztowań?
Z uwagi na ochronę ludzi pracujących na rusztowaniach, naprawdę ważne jest to, od której firmy je wypożyczymy. Powinniśmy stawiać zwłaszcza na firmy ze świetną renomą i polecane przez innych kontrahentów. Dowiedzmy się również, czy interesująca nas ekipa oferuje oprócz tego montaż oraz rozłożenie rusztowań – jest to wszak zlecenie, do jakiego niezbędne są wysokie kwalifikacje, a nie powinniśmy zapominać, iż bezpośrednio rzutuje to na bezpieczeństwo znajdujących się na górze osób. Koszty wynajmu rusztowań są naprawdę różne i biorą się z czasu ich udostępnienia, metrażu rusztowań oraz innych rzeczy.