Budownictwo

Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Szukasz szalunków ściennych? Odwiedź ten adres

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je podczas wylewania murów z betonu – wtenczas są one potrzebne do tego, by nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przelotów na okna, drzwi oraz bramy. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych ewentualnie mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można użyć ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak pracochłonna – większa część wykonawców i inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z metalu, sklejki lub drewna, a także łączyć w sobie 2 albo 3 surowce. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają łączniki, belki, narożniki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Firmy często parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które zwykle świadczą odmienne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo lepszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]