Informatyka Tematyka witryn internetowych Usługi

Cechy najlepszego hostingu internetowego – poradnik

Jeśli posiadasz firmę, to na pewno posiada ona swoją stronę internetową. Czy wiesz jednak, jak istotny dla Twojego biznesu jest odpowiednio dobrany hosting? Czym zatem powinien się charakteryzować dobry hosting dla firm?

Hosting internetowy – wybierz bezpieczeństwo oraz prędkość

Hosting internetowy, w szczególności ten dedykowany dla firm, powinien łączyć w sobie kilka wartości: być szybki, niezawodny, bezpieczny i zapewniać wsparcie techniczne. Gdy mówimy o szybkości, mamy na myśli szybkość ładowania się stron. Dlaczego jest istotna? Po pierwsze, ma ona wpływ na wrażenia użytkownika, który często ma tendencje do przedwczesnego opuszczenia strony, jeśli ładuje się ona za długo. Po drugie, prędkość ładowania się strony stanowi jeden z ważnych czynników, które przeglądarki pod uwagę podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza optymalizacją obrazów i kodu czy eliminacją błędnych przekierowań w obrębie strony, nie bez znaczenia dla czasu ładowania witryny ma także rodzaj hostingu (dedykowany, w chmurze, VPS, bądź współdzielony), wysoka szybkość łącza oraz użycie szybkich dysków SSD w serwerach. Poza tym przedsiębiorstwa powinny szukać usługi hostingowej gwarantującej pełną niezawodność. Serwery firmy hostingowej powinny działać w sposób ciągły. Warto wybierać tych dostawców, którzy oferują bezawaryjne działanie serwera na poziomie min. 99%. Ten parametr powinien być wyjątkowo ważny dla sklepów internetowych, ponieważ każda godzina niedostępności sklepu może powodować wiele tysięcy strat.

Czym powinna charakteryzować się dobra usługa hostingowa?

W przypadku usługi hostingowej dla firm nie wypada skłaniać się do rozwiązań najtańszych. Darmowe usługi hostingowe na ogół charakteryzują się słabą jakością, a nieraz zdarza się, że serwery takiej usługi znajdują się poza granicami Polski i nie ma do nich dostępu w razie awarii. Dla stron firmowych wypatrujmy hostingu umożliwiającego całodobowe wsparcie techniczne profesjonalnego zespołu. Istotne, by reakcja na zgłoszenia ewentualnych awarii była też stosunkowo krótka, kontakt z firmą łatwy, a cennik hostingu i warunki przedłużenia ważności domeny skonstruowane w transparentny sposób. Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie naszych danych. Serwery firmy hostingowej winny być zabezpieczone stale uaktualnianym programem antywirusowym, w serwerowni powinny panować należyte warunki techniczne (temperatura, chłodzenie, zabezpieczenie na wypadek pożaru), a backup danych powinien być przeprowadzany regularnie.