Nasze porady

Efektywna praca zdalna

Do tej pory praca zdalna była dodatkiem do pracy biurowej. Na ogół była jakąś formą benefitu dla pracownika. Teraz przez wciąż utrzymujący się stan pandemii wielu z nas wysłano na tzw. home office. Lecz nie każdy potrafi poradzić sobie z tym trybem pracy. Rozwiązaniem jest właściwa organizacja. Poniżej kilka sposobów, jak zorganizować sobie home office.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, mnóstwo korporacji zdecydowało się przenieść na systemem home office. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli uprzednio styczności z takim trybem pracy, efektywna organizacja czasu może wydawać się ogromnym wyzwaniem, gdyż wymusza zastosowanie kilku nowych reguł.

Jak wykorzystać zalety oraz złagodzić dyskomfort związane z home office?

Na wstępie powinno się znaleźć sobie optymalne miejsce do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest gabinet specjalnie dla niej przeznaczony. Aczkolwiek nie w każdym domu jest to realne. Czasem posiadamy tylko kilka metrów kwadratowych przestrzeni na ustawienie biurka bądź stolik i to również się sprawdzi. Ważne jest natomiast to, aby strefa pracy była odseparowana od strefy prywatnej. Obowiązkowo należy również zwrócić uwagę na oświetlenie, aby było jak najbardziej naturalne.

Jak tanim kosztem urządzić miejsce do pracy? Gdy nie posiadasz w mieszkaniu odpowiedniego biurka czy fotela to warto rozważyć jego zakup w komisie czy też przejrzeć regionalne propozycje sprzedaży w sieci.

Odpowiednie rozplanowanie dnia pracy

W czasie pracy poza biurem istotna jest samodyscyplina i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków. Powinniśmy zachowywać się tak, jak w czasie pracy w biurze. Jeśli nasze godziny pracy są elastyczne, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Należy pamiętać, żeby w czasie pracy nie planować innych obowiązków. Dobrym sposobem na skupienie się na pracy jest zablokowanie powiadomień z mediów społecznościowych czy zastosowanie techniki Pomodoro, polegającej na 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową odpoczynkiem pomiędzy następnymi czynnościami.

Dress code a praca w domu

Cały dzień spędzony w piżamie pomimo, że brzmi fajnie, może niekorzystnie oddziaływać na naszą produktywność. Domowy strój może być na tyle komfortowy, że będzie powodować stan odprężenia. By do tego nie dopuścić warto zadbać o swoją prezencję, szczególnie jeśli w godzinach pracy prowadzone są zebrania przez internet. Będziesz się czuć wtedy pewniej.

Zachowanie relacji między współpracownikami

W przypadku trybu pracy na zdalną znikają tradycje biurowe np. poranne rozmowa przy kawie, wspólny dojazd do biura bądź wyjście na lunch. Do zachowania dobrych relacji ze współpracownikami warto zastosować darmowych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności omówienia czegoś równocześnie z dużą grupą pracowników, wygodniejsze będzie spotkanie online przez Zoom, Skype lub Google Meet. Jeśli czujemy potrzebę rozmowy, nie bójmy się poruszyć z przyjaciółmi z biura również tematów osobistych. W pracy zdalnej niesłychanie ważne jest zachowanie stosownego komfortu mentalnego, zwłaszcza kiedy nieczęsto widujemy się z innymi znajomymi.