Ochrona zdrowia

Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/ uzyskasz więcej informacji o biopsji gruczołu krokowego.

Stercz, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina postacią oraz wielkością kasztan jadalny. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, stąd tak istotne jest jej regularne badanie. Daje to szansę rozpoznania zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian rakowych. Trzeba zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można lekceważyć ryzyka jego potencjalnego rozwoju.

Kłopoty ze wzwodem i mikcją – niepokojące symptomy

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, problemy z erekcją i ejakulacją, problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje spore prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsporną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Ile trwa biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa około pół godziny. Ponadto pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, ponieważ przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są potem analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, zaburzenia krzepliwości krwi czy uczulenie na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]