Ochrona zdrowia

Charakterystyka i działanie aparatów do ultradźwięków

Więcej o aparacie do terapii ultradźwiękowej

W dzisiejszych czasach fizjoterapeuci coraz częściej wykorzystują ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 megaherców. Nie ulega wątpliwości, że nie dzieje się tak bez przyczyny, bo odpowiednio aplikowane ultradźwięki pozytywnie oddziałują na zdrowie pacjentów. Mogą być one wykorzystywane do masażu tkanki mięśniowej, a wytwarzana za ich pomocą wysoka temperatura oddziałuje kojąco na zakończenia nerwowe. Dlatego też masaż ultradźwiękami stosuje się do redukowania napięcia mięśniowego, łagodzenia bólu i usprawnienia przepływu limfy. Wszystko to możliwe jest jednak tylko przy użyciu odpowiedniego aparatu do terapii ultradźwiękowej.

Aparat do terapii ultradźwiękowej – jak działa?

Jak już nadmieniliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają dźwięki o stosownej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, stosowana od blisko wieku, opiera się na dwóch rodzajach efektów: atermicznych oraz termicznych. Te pierwsze mają zbawienne oddziaływanie na transfer płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy. Z kolei efekty termiczne polegają głównie na nagrzaniu tkanek bogatych w kolagen – blizn, ścięgien, stawów oraz wiązadeł i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do sporego wysiłku bądź przy leczeniu rozmaitego typu stanów zapalnych.

Aparat do ultradźwięków – stacjonarny czy przenośny?

Funkcjonują dwa typy aparatów do ultradźwięków – stacjonarne i przenośne. Przenośny aparat ultradźwiękowy będzie idealnym wyborem dla fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów czy też podejmujących ich w wielu placówkach. Jeśli natomiast fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie przyjmuje znaczną ilość pacjentów – przede wszystkim w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – najlepszym zakupem będzie wydajniejszy i bardziej funkcjonalny stacjonarny aparat do ultradźwięków.

Siedziba:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]