Ochrona zdrowia Usługi

Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie metody leczenia okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie części zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, które kompletnie eliminują przykre odczucia. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.