Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o bólu kręgosłupa piersiowego, znajdziesz na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html
Powracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym lub lędźwiowym powoli staje się normalnością dla znacznego odsetka populacji. Obecnie nie jest to już niedyspozycja, której doświadczają jedynie starsi ludzie. Praca w pozycji siedzącej połączona z nikłą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego rodzaju doznają również młodsi ludzie.
Ból kręgosłupa to nie tylko skutek urazów
Ból pleców może mieć sporo przyczyn. Jego pojawienie się np. w odcinku piersiowym nieraz związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeżeli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może także informować o powstawaniu chorób narządów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie rozpoczyna się m.in. od sprawdzenia tego typu źródeł. Tymczasem ból kręgosłupa lędźwiowego oraz ból między łopatkami najczęściej jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni czy ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego przeważnie z przestawiania wielokilogramowych przedmiotów lub wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest zaniedbywany, gdyż ustępuje po odpoczynku, niemniej jednak może on być symptomem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Oczywiście ból kręgosłupa bywa też objawem różnorodnych stanów zapalnych oraz obrażeń niejednokrotnie tak znikomych, iż wracamy do nich pamięcią dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.
Profilaktyka bólom kręgosłupa
Bólu pleców nie można lekceważyć i trzeba bezzwłocznie umówić się na wizytę u lekarza. Jest on w stanie wstępnie zidentyfikować typ oraz źródło bólu, a następnie skieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty, który ustali skuteczny kierunek terapii. Nie warto jednak czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. O kręgosłup należy dbać nieustannie, nawet gdy nie mamy z nim jeszcze problemów. Dlatego specjaliści zalecają pamiętanie o dobrej postawie, m.in. w czasie pracy przy komputerze, dbanie o właściwą wagę, jak również codzienne ćwiczenia. Spięte mięśnie grzbietu i karku można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też przy pomocy sprzętu do wibroterapii. Taki masaż wibracjami stymuluje krążenie limfy i krwi oraz umacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy.
Siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]