Ochrona zdrowia

Nie bój się wizyty u urologa. Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić

Zainteresowany urologią w Krakowie? Skieruj się tutaj.

U szeregu pacjentów wizyta u urologa powoduje zakłopotanie. Schorzenia, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie krępujące, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne oznaki choroby, w wielu przypadkach odwlekają o wiele miesięcy wizytę u urologa. Niestety może to rodzić groźne następstwa dla układu moczowego.

Jakie objawy są przesłanką do konsultacji z urologiem?

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu białek, czy produkcję hormonów. O chorobach układu moczowego może alarmować masa rozmaitych objawów, które nagminnie są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na jakie zatem symptomy powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na badanie urologiczne? Będą to w szczególności wszelakie zmiany dotyczące moczu, czyli jego ciemna barwa, spienienie czy obecność w nim krwi albo ropy, ale też ból albo pieczenie przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy bywają również mniej ewidentne, np. nadciśnienie tętnicze, ból pleców bądź podbrzusza i spuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni winni umówić się do niego jeśli mają problemy z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy kiedy zauważą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Warto też zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zapisują się do gabinetu urologa?

Pacjenci zazwyczaj zapisują się do gabinetu lekarza urologii celem konsultacji dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), a także leczenia wodniaka jądra, stulejki czy też torbieli nerek. Urolodzy na co dzień wykonują też wiele złożonych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka miedniczek nerkowych.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]