botoks kielce, botoks zabieg
Ochrona zdrowia Uroda

Toksyna botulinowa jej wykorzystanie medycynie

Botulinotoksyna, w mowie potocznej nazywana botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez pewien rodzaj bakterii beztlenowych, która z powodu swoich właściwości używana jest w medycynie, głównie estetycznej. Jak zatem korzysta się z tej neurotokstyny i czy jest to bezpieczne?

Botoks – stosowany w leczeniu kompulsywnego tarcia zębami i nadpotliwości

Botoks jest jedną z najsilniejszych znanych neurotoksyn, której działanie polega na powstrzymywaniu bodźców przekazywanych pomiędzy mięśniami a komórkami nerwowymi. To z tego powodu jego konsumpcja (przykładowo wraz z nieodpowiednio przechowywaną żywnością) bywa niezmiernie niebezpieczne, gdyż w ekstremalnych kazusach kończy się wstrzymaniem akcji serca. Jednakże tenże efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botulinotoksyna, medycy od pół wieku stosują do leczenia schorzeń, w których występuje niewłaściwe napięcie mięśniowe, m.in. przy kurczu twarzy, ciężkich casusach migreny bądź chorobach wywołujących nerwowe kurcze. Botox często wykorzystuje się też w leczeniu bruksizmu, czyli patologicznego tarcia zębami, gdyż wstrzyknięcie toksyny botulinowej w wybrane miejsca redukuje napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji minimalizuje zagrożenie uszkodzenia szkliwa i ścierania się zębów. Botulinotoksyna pomaga również osobom cierpiącym na nadpotliwość – podana w miejsca, gdzie organizm produkuje nadmierne ilości potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Botoks – odpowiedź na efekt „świecącego” czoła

Stereotypowy Polak zazwyczaj botoks kojarzy tymczasem z zabiegami estetycznymi. I owszem, toksyna ta jest tu stosowana w dość szeroko. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg bezbolesny i krótki. Preparat botoksu zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do tworzenia się zmarszczek i wyrównuje skórę. Dlatego też przede wszystkim stosuje się go do usuwania tzw. “zmarszczek palacza” czy kurzych łapek tworzących się w pobliżu oczu. Za pomocą botulinotoksyny można również zmniejszyć intensywny łojotok skóry czoła.

Siedziba:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]