Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to choroba, która niesłychanie utrudnia normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?
Stożek rogówki ujawnia się już w trzydziestym roku życia
Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która silnie koncentruje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednak ma dużo receptorów bólowych. Mniej więcej w 30. roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się również podwójne widzenie. Keratoconus nieraz współistnieje z innymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie dolegliwość jest korygowana przy użyciu okularów bądź soczewek kontaktowych, z czasem jednakże niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – efektywne zabiegi
Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pośrednictwem wielu procedur medycznych. Dzisiaj najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Najlepsze efekty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie miopii albo niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który całkiem usuwa wadę wzroku.
Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]