Informatyka Promocja, marketing, reklama

Chcesz mieć więcej użytkowników? Zadbaj o optymalizację dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to niezwykle istotne z powodu coraz większego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest jedna: jeżeli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Są rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się we właściwy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto także zagwarantować szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale bardzo ważnym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – użyj RWD

Pamiętanie o powyższych zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na parę sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeśli strona postawiona jest np. na WordPressie, możemy po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.