Szukasz literatury młodzieżowej? Sprawdź www.motyleksiazkowe.pl.
Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telefonie, w telewizorze albo na komputerze, a po książkę na ogół sięga wtedy, jeśli jest to obligatoryjna lektura szkolna. I także z powodu przymusu analizy tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla licznych młodych ludzi czytanie dla rozrywki staje się niepojętym konceptem.
Literatura młodzieżowa odwołuje się do najprostszych doświadczeń młodych ludzi
Młodzież nie musi być skazana wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. Na rynku jest sporo literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy omawiają problemy i snują historie interesujące dla młodszej generacji czytelników. Ta odmiana literatury dostała nawet własną nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Są to powieści pisane z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in horrory, fantastyka naukowa oraz romanse. Jednakże wspólnym mianownikiem tych historii jest odwołanie się bezpośrednio do ogólnych doświadczeń młodzieży. Książki te piszą więc o pierwszych miłościach, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, poznawaniem swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami oraz znajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia nastolatkom poczuć, iż inni także przeżywają identyczne życiowe zawirowania w okresie dojrzewania.
Czy warto namawiać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?
Warto oferować młodzieży ciekawe dla niej książki, ponieważ spotęgowanie w nich pragnienia czytania dla przyjemności po czasie daje mnóstwo korzyści. Dziecko, które jest oczytany operuje większym zasobem leksykalnym i lepiej radzi sobie z ortografią i gramatyką, co bez wątpienia ułatwia zdawanie testów z języka polskiego. Lecz odkrywanie historii innych osób w porównywalnym wieku to również metoda na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i prywatnych pragnień. Co kluczowe, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni szydzić pasji dziecka. Jeśli zatem nastolatek częściej czyta opowieści o wampirach czy superbohaterach nie mówcie, że to bezsensowne i dajcie mu się nimi cieszyć!
Siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa