Robienie zakupów Tematyka motoryzacyjna

Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Znajdź łańcuchy na koła

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]