Budownictwo Robienie zakupów

Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

Więcej o rynnach dachowych.

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co w związku z tym winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu lub pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny PCV, plastikowe lub metalowe – co zamontować?

W ofercie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wykonane z różnych materiałów – głównie z metalu lub plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinno się więc skonsultować z profesjonalistą.

Siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08