Rozwiązania dla przemysłu

Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Zamów silniki prądu stałego.

Sporo maszyn, które użytkujemy codziennie i bez których mnóstwo czynności stałoby się cięższych, by działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Olbrzymie lub niewielkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasz sposób życia i pracy, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak działają te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w różnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty uznanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak m.in. Michael Faraday, Zénobe Gramme i Moritz Jacobi. Silniki na prąd stały złożone są ze rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego statora, komutatora i szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są uznawane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za wyjątkową niezawodność oraz cichą pracę.

Silniki prądu stałego znajdują się w wielu powszechnie używanych urządzeniach

Teza, iż silniki DC są stosowane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik CD czy też korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią sterowanych na odległość samochodzików oraz pociągów, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które zapewne damy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu napędzają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, budowlanej czy wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniki na prąd stały wykorzystują też hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów bądź z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od szanowanych producentów.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]