Rozwiązania dla przemysłu

Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli szukasz motoreduktorów ślimakowych, koniecznie sprawdź https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy zbudowany głównie z silnika oraz przekładni. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych użyciach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, stąd zawsze zauważalna jest niewielka dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe zestawy, które można bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do wymogów danej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nieraz miesięcy, na żmudne pomiary i testy poszczególnych układów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do niewielkich, średnich bądź dużych obciążeń, jak również do długiego bądź krótkiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych wariantów silników (DC, AC, BLDC i bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Brak zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności czy spedycja, dzięki motoreduktorom poruszają się wielorakie automaty, jak kolejki górskie, linie produkcyjne, dachy ruchome czy aeratory. Szerokie spektrum typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy przyczyniła się do tego, iż liczbę możliwych zestawów, jakie dzisiaj mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]