Rozwiązania dla przemysłu

Zadania węzła optycznego

Chcesz kupić węzeł optyczny? Skieruj się tu

Dzisiejsze instalacji komputerowe niemal za każdym razem tworzy się z użyciem światłowodów. Jest to zasługą niepowtarzalnych właściwości tego kabla – prędkości przekazu danych i niewielkich zakłóceń. Jak wiadomo, sieci tego typu nie mogłyby funkcjonować bez właściwych podzespołów pozwalających na transmisję informacji i późniejsze kodowanie. Aby wykonać taką sieć potrzebne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla działania każdej instalacji – umożliwiają wszak zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i przez to zapewnienie dostępu do sieci końcowym abonentom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety powinien mieć odpowiedni węzeł optyczny?

W jaki sposób funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak przed chwilą napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by przesłać sygnał elektryczny. Warto jednak dodać, iż jego działanie nie sprowadza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi także działać odwrotnie. Pasmo, na którym najczęściej pracuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż jednego gigaherca. Dla właściwego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna będzie także odpowiednia obudowa, zabezpieczająca delikatne elementy w środku urządzenia przed kurzem, wilgocią oraz innymi zagrożeniami – zazwyczaj wyprodukowana ze stali.

Węzeł optyczny – jaki będzie odpowiedni?

O tym, czy dany węzeł optyczny jest właściwy, decydują określone cechy. Najistotniejsze będą częstotliwości działania urządzenia oraz moc sygnału – od tego zależy wszak liczba krańcowych odbiorców, do których prześle sygnał. Poza tym należy sprawdzić zużycie prądu – w dużym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc ustrzec się trudności przy naprawach sieci, dobrze również zwrócić uwagę na metody kalibracji urządzenia – najlepiej, jeśli pozwala na wygodną korekcję wartości parametrów.

Siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]