palcaty, szpicruty, baty jeździeckie
Robienie zakupów Sport, rekreacja, hobby

Baty i palcaty jeździeckie

Zamawiając ubiór jeździecki nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się również w kluczowe akcesoria. Zarówno podczas poskramiania konia, w czasie turniejów czy jazdy rekreacyjnej, konieczne będzie użycie palcatów i batów jeździeckich.

Palcat skokowy, bat do lonżowania, ujeżdżeniowy – cechy charakterystyczne

Jest kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe i oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na minimum 160 a maksimum 200 centymetrów i służy do nakłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu naprzód, zatrzymania konia albo zwrócenia jego uwagi. Z jego pomocą trener kontroluje konia, jednocześnie będąc w stosownej odległości od zwierzęcia. Współczesne baty do lonżowania wytwarzane są z reguły z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się dłoni niezależnie od warunków. Zwykle są składane, ale można kupić także baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zauważalnie krótszy (ma przeciętnie między 90 a 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Stosuje się go w czasie treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Warto zaznaczyć, że używa się go wyłącznie wówczas, kiedy jeździec nie może wymusić od zwierzęcia właściwego zachowania za pomocą sygnałów dawanych dłonią lub nogą.
palcat skokowy – potocznie nazywany także szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to około 60 maksymalnie 75 cm. Kończy się najczęściej klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę oraz przymusza je do konkretnego zachowania. Palcatem trąca się lekko zwierzę w łopatkę, stąd też nie musi być on długi.

Po czym poznać, iż uderzenie palcatem lub batem jest za silne?

Szpicrut oraz batów niesłychanie łatwo nadużyć, tym samym wypada zawsze korzystać z nich z rozwagą. Zbyt mocne smagnięcie może sprawić, iż zamiast wypełnić polecenie koń będzie bardziej nerwowy bądź zacznie łączyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Kiedy bat czy też palcat odcisnął ślad na skórze zwierzęcia to znak, iż jeździec uderzył bez wątpienia zbyt mocno.

W czasie jazdy baty i palcaty chwytamy w ten sposób, aby układały się wzdłuż wodzów. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zaciągać jej aż do przegubu dłoni, bowiem w przypadku upadku jeździec naraża się na uraz.

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]