Podróże i turystyka Sport, rekreacja, hobby

O czym nie zapominać, mając w planach wyprawy górskie?

Wyprawy - tutaj poznasz najlepszą ofertę

Coraz więcej osób wykorzystuje swój wolny czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zwykle rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak przestaje im to wystarczać. Poszukują nowych wrażeń – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe góry. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty leżące w dalekich od naszego kraju rejonach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy górskie – o czym pamiętać, szykując się do wyprawy?

Aktualnie przed amatorami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Afryki, Meksyku oraz Azji. Bez wątpienia dużym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Kazbek czy Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej przewodnicy nie zdobędą szczytów za nas. Niezbędna jest wysoka kondycja, która pozwoli nam wytrzymać trwającą wiele godzin wyprawę z naprawdę ciężkim, ważącym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z odpowiednim do warunków górskich ubiorem oraz dobrej jakości sprzętem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział w wyprawie górskiej – na Elbrus, bazę pod Annapurną, Pik Leninabądź Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w podobnych do tego typu wyprawach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe zagrożenie pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem czy poruszania się w grupie, której członkowie nawzajem się zabezpieczają liną – to warunki, które trzeba koniecznie spełniać. Nie wolno zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Znaczenie ma zatem zdolność pracy w grupie. W czasie wyprawy w góry niezbędne jest bezwzględne podporządkowanie się decyzjom, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]