Nasze porady Usługi z zakresu finansów

Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Uzyskaj więcej informacji o Krajowym Systemie Faktur.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z niepoprawnym przeniesieniem pól faktur

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie ustaloną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go rozszyfrować, ale dla przystosowanego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego rodzaju będzie w pełni klarowny. Fakt, że faktury otrzymują ujednolicony format powoduje, że niezależnie od tego jakiego programu do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to istotna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory nagminnie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie wykluczają ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na nim zyskują

Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm przede wszystkim są zwolnieni z konieczności przekazywania pliku JPK_FA, wcześniej otrzymają zwrot VAT oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, iż faktury się nie zawieruszą (KSeF zachowuje informacje o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a więc w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Watro dodać, iż obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednak należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]