Usługi z zakresu finansów

Dolar amerykański – gdzie sprawdzić jego kurs?

Na topkantor.pl/kurs-wymiany-usd uzyskasz więcej szczegółów o kurs dolara kantory.

W latach 80-tych każdy pragnął posiadać przynajmniej parę dolarów, by wybrać się na zakupy do Pewexu. Z kolei w latach dziewięćdziesiątych trzymanie oszczędności w amerykańskiej walucie było oznaką powodzenia w życiu zawodowym. Dzisiaj spora część Polaków zamawia codziennie zakupy płacąc w dolarach, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji i możliwości internacjonalnej dostawy paczek z największych światowych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, że dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a kupić go można także bez wychodzenia z domu, ponieważ od szeregu lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, które wymieniają dolary na złotówki po nierzadko bardziej rentownym kursie niż w instytucjach bankowych.

Dolar amerykański – informacje, które zaskakują

Określenie „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Takim mianem określano monety z Czech zawierające 1 uncję srebrnego kruszcu. I w istocie początkowo walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Banknoty, które przez wiele lat zyskały sobie szeroką grupę adwersarzy, pojawiły się dopiero w szóstej dekadzie XIX w. remedium na problemy z brakiem monet. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są wydrukowane na papierowych arkuszach, a na mieszance włókien lnianych (ok 25%) i bawełnianych (ok 75%) z domieszką kilku innych składników, pozostających sekretem. Nie oznacza to jednakże, iż amerykańskie banknoty są bardziej wytrzymałe – szacuje się, że niskie nominały funkcjonują w obiegu mniej więcej 5 lat, natomiast banknoty o nominale 100$ – 9-18 lat. Zniszczone banknoty są rozdrabniane, a wytworzony z nich materiał jest sprzedawany podmiotom, które robią z nich materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu około 30 lat, jednak są one też najczęściej gubione, a nierzadko wręcz wyrzucane przez Amerykanów. Analizy podają, że tak kończą każdego roku blisko 62 miliony dolarów w bilonie.

Kantor online – tu sprawdzisz kurs dolara

Dolarem nazywa się wiele walut lecz nie da się ukryć, że kiedy mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który w dwadzieścia lat wstecz był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w tym wieku stopniowo zaczął tracić swoją pozycję. Niemniej jednak wymiana dolara nadal stanowi sporą część obrotów na Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdym momencie poznać jego cenę między innymi na stronie kantoru online, w którym kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych interwałach. W dodatku, można tam porównać cenę dolara z najświeższymi kursami pozostałych walut, jak również przeanalizować historyczne dane dotyczące jego kursu.