Usługi z zakresu finansów

System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Na flobo.io przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, iż w zasadzie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź Zachodu na konflikt na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów wydajnego działania bankowości światowej.

Po co nam system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny działający aktualnie system tego typu. Poza nim przykładowo w Naszym kraju korzysta się również z systemów: Express Elixir, SORBNET i SEPA.Na świecie funkcjonują także różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze konkretnego kraju.

Jak wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Działa on prawie we wszystkich państwach świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie oraz wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, mających oddziały w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]