Budownictwo Usługi

Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Ochrona fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu lokatorów.

Kto wykona izolację fundamentów?

Planując budowę obiektu, należy zlecić przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale również w przywracaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danej sytuacji. Wszak użycie adekwatnych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest również gruntowna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można zbadać czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się groźba podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po deszczu fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Metody zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią wykorzystuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której przeważnie stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która powstrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów także powinno się powierzyć profesjonalistom, bo nagminnym błędem mniej doświadczonych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) czy też użycie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych parametrów wodochronnych. Niewłaściwe wykonanie prac czy użycie materiałów nieodpowiednich do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieefektywna.