Usługi

Dlaczego warto przeprowadzić analizę logistyczną działania magazynu

Koszty eksploatacji, projekt infrastruktury, efektywność pracy, opracowanie systemu informatycznego czy usprawnienie dostaw – to zaledwie kilka z obszarów działania magazynu, które mogą generować ogromne problemy. Ich rozwiązanie wymaga często znacznej reorganizacji pracy magazynu oraz wdrożenia nowoczesnych technologii. Selekcja najlepszych rozwiązań nie jest jednak łatwa. Stawka jest wysoka, gdyż zmiany, które usprawnią pracę magazynu pochłaniają wiele środków. Planując je, zaleca się więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką zapewnia doradztwo logistyczne.

Jak prowadzony jest audyt magazynu?

By dowiedzieć się, które elementy działania magazynu wymagają poprawy, potrzebna jest przeprowadzona przez profesjonalistę analiza logistyczna. W jej ramach audytor przygląda się temu, jak działają poszczególne procesy logistyczne i czy infrastruktura magazynu jest poprawnie wykorzystana. Gdy problemy zostaną rozpoznane, rekomenduje zastosowanie technologii, które przyczynią się do ich rozwiązania – np.
zmianę regałów, usprawnienie transportu towarów wewnątrz magazynu lub zainstalowanie nowego systemu informatycznego.

Doradztwo logistyczne – plusy

Audyt magazynu kończy się przygotowaniem raportu, który zostaje przedstawiony klientowi. Dzięki niemu kierujący magazynem może zmodyfikować procedury wysyłki i przyjęcia towarów, wprowadzić system regałów przesuwnych (pozwalających na efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni) lub inne elementy automatyki magazynowej, jak również dokonać zmiany rozmieszczenia towarów. Doradztwo logistyczne umożliwia oprócz tego na wdrożenie nowatorskich rozwiązań IT, ułatwiających nie tylko prowadzenie rejestrów towarów, ale również pozwalających na wydajne zarządzanie infrastrukturą i personelem hali.