Usługi

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Na http://www.badaniabielsko.pl dowiesz się, kto oferuje badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji zgodnie z prawem muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat kilka zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest podzielność uwagi, percepcja prędkości, umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]