Usługi

Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

Chcesz poznać więcej szczegółów o badaniach operatorów Bielsko Biała? Wejdź na www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z długą i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują również zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: na czym polegają?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają znacznie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe i temperamentalne, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie trzeba się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się szczerość i dokładność zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w wypadku osób zamierzających zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Określając ją sprawdzamy, czy dana osoba będzie w stanie w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu, widzenia przestrzennego i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto je wykonuje?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić tylko psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest odbycie studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić prawo do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]