Budownictwo Usługi

Profesjonalna renowacja okien zabytkowych

Dowiedz się więcej o oknach zabytkowych.

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie korzystniej niż te produkowane współcześnie więc są niewątpliwą dekoracją obiektów. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich wartość w dużym stopniu wpływa także metryka. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna muszą być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samemu z użyciem kupionych w markecie surowców. Jakimi cechami jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać te prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są również uchylane, a to sprawia, że potrzebne stają się lufciki, z użyciem których możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, który wykazuje wiele zalet, jednak wymaga regularnych remontów, a poza tym nietrudno go zepsuć. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Komu powierzyć remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, która wymaga najwyższych umiejętności – taki rodzaj okna cechuje się bowiem użyciem różnych, obecnie już rzadko spotykanych, technologii. W związku z powyższym, także najlepsi specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie mogą otrzymać dotkliwe kary.

Siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]