Budownictwo Usługi

W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

W trakcie budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania należy zadbać o poprawne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do źle albo w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozkwitu niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Które fragmenty budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą zwłaszcza piwnice, dachy, balkony, fundamenty i tarasy zielone, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi lub wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z specjalistami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej techniki warto użyć w stosunku do danych segmentów budynku. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa miała spadek przeciwdziałający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. W podobny sposób hydrolizuje się też balkony.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji?

Ważne jest, aby projektowanie hydroizolacji, powierzyć profesjonalnej ekipie, posiadającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy i generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze specjalistami w trakcie prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących, taśm dylatacyjnych czy taśm PVC. Z kolei na zlecenie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, inwentaryzacją i naprawą przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.