Usługi

Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu są tak ważne?

Pierwszym oficjalnym dokumentem w naszym kraju, jaki dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Również dziś określa ona ten termin i mówi, jak powinniśmy ich używać. Według dokumentu dane osobowe to każde dane, które umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można więc imię i nazwisko, datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania, lecz również tak zwane dane wrażliwe – na przykład wiadomości o religii, stanie zdrowia czy możliwych wyrokach. O ich ochronę warto zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki nowym technologiom ich pozyskanie i wykorzystanie jest naprawdę proste.

Do kogo są adresowane jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu przedsiębiorstwa. Niektóre obracają jedynie danymi ich współpracowników, pozostałe natomiast mają dostęp również do danych klientów. We wszystkich sytuacjach pracownicy, którzy mają z nimi styczność powinni ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo istotne, gdyż po stwierdzeniu błędów GIODO ma prawo nałożyć poważne sankcje – nie tylko finansowe, lecz w skrajnych sytuacjach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – zasady

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich specjalistów zarządzających takimi informacjami – będą to na przykład specjaliści z archiwów, sekretariatów bądź do spraw rekrutacji. W jego koszty wliczone są także materiały dydaktyczne, dzięki którym uczestnicy łatwiej przysposobią wiedzę. Po ukończeniu kursu, podczas którego dowiedzą się, jak zapewnić ochronę informacji, uczestnicy otrzymują właściwe certyfikaty. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu i zazwyczaj kończą się tego samego dnia.